
8% VAT na OZE
- 2 marca 2018
Polskie Stronnictwo Ludowe uznaje za konieczne zwiększenie możliwości pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Energia odnawialna w obecnej fazie rozwoju społeczno-gospodarczego stanowi nieodwracalne kierunek rozwoju zarówno dla Polski jak i Unii Europejskiej. Jednocześnie jest szansą na powstanie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz gospodarstw indywidualnych.
Rozwój zielonej energii w znacznym stopniu zmniejsza szkodliwe oddziaływanie energetyki konwencjonalnej na środowisko naturalne głównie przez ograniczenie emisji szkodliwych substancji co w sposób oczywisty przyczyni się do poprawy stanu zdrowia Polaków. Nie możemy zapomnieć o naszych zobowiązaniach podjętych na Forum Unii Europejskiej, Polska do 2020 r. musi osiągnąć 15 procentowy udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii. Energia odnawialna w postaci energii słonecznej i wiatrowej geotermalnej biomasy i wody stanowi element niewyczerpywalnych możliwości pozyskiwania czystej energii.
Za szczególnie istotne uważamy wdrożenie w gospodarstwach domowych ogólnopolskiego programu umożliwiające wytwarzanie energii odnawialnej w ramach zapisanego w ustawie o energii odnawialnej programu prosument.
Wpłynie to na zmniejszenie bezrobocia, a także zwiększy dochody gospodarstw indywidualnych poprzez obniżkę cen energii elektrycznej. Zakładamy że do 2030 roku około 50% energii elektrycznej powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza z roku na rok zwiększa się ilość osób zapadających na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem. W Polsce rocznie z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera około 47 tyś. osób. Podejmowane próby walki ze smogiem nie przynoszą dotychczas rezultatu a są jedynie często deklaracjami bez pokrycia.
Węgiel staje się coraz mniej konkurencyjny jest coraz trudniej dostępny a jego wydobycie jest drogie. Wartość wsparcia dla górnictwa i energetyki węglowej w przeliczeniu na jedną osobę utrzymuje się na wysokim poziomie. Koszty wsparcia przypadające na jednego mieszkańca wyniosły 1910 zł średnio za lata 1990-2016 co odpowiada kwocie 5552 zł co w przeliczeniu na przeciętne gospodarstwo domowe to równowartość średnich półrocznych wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe.
Dotychczasowy system wsparcia energii odnawialnej jest mało efektywny i nie wywołuje dużego zainteresowania wśród mieszkańców naszego kraju. Zapisy ustawowe dotyczące wsparcia i rozwoju Energetyki odnawialnej dla gospodarstw indywidualnych w postaci taryf stałych zostały zlikwidowane w roku 2016. Niezrozumiałe jest że przy instalacji urządzeń do produkcji energii odnawialnej od tych którzy zdecydują się na wykonanie takich inwestycji państwo pobiera podatek VAT w wysokości 23%. W Polsce istnieje szereg gospodarstw domowych tak na wsi jak i w mieście które są zainteresowane w ramach prosumenckiej produkcji energii elektrycznej (produkcji dla własnych potrzeb) tj. do 40 kW zainstalowanej mocy do włączenia się w walkę z zanieczyszczaniem środowiska jak również obniżką rachunków płaconych za energię elektryczną.
Proponujemy obniżenie stawki podatku VAT przy instalacjach prosumenckiej z 23 % na 8% zgodnie ze stawką VAT dotyczącą materiałów budowlanych. Stanowić to będzie rzeczywiste wsparcie ze strony budżetu państwa rozwoju energii odnawianej. Obniżona stawka podatku VAT obowiązywać będzie wszystkie instalacje określone w ustawie o Odnawialnych źródłach energii jako prosumenckie bez względu na miejsce jej montażu. Rozwiązanie to wyeliminuje również pojawiające się często wątpliwości o wysokość stawki VAT ze względu na miejsce jej lokalizacji (budynek mieszkalny, budynek gospodarczy, grunt).
Ze względu na brak prognoz rozwoju prosumenckiej energetyki odnawialnej co wynika z braku stabilności prawa w tym zakresie nie jesteśmy w stanie oszacować skutków regulacji dla Budżetu Państwa z tytułu zmniejszonych wpłat z tytułu obniżki podatku VAT.
Konferencja prasowa, 26.02.2018 r.