
Stanowisko PSL w sprawie budowy pomnika Józefa Piłsudskiego
- 11 grudnia 2017
Pomnik Czynu Rewolucyjnego od lat budzi ogromne emocje nie tylko wśród mieszkańców Rzeszowa, ale także okolicznych miejscowości. Dla mieszkańców Rzeszowa sam pomnik stanowi ważny punkt na mapie historii tego miasta. Pomnik ten stał się jednym z symboli Rzeszowa. Choć upamiętnia trudne chwile, to jednak zdaniem przeważającej części mieszkańców jego całkowity demontaż nie jest brany pod uwagę. Pomnik może być jednak zburzony na podstawie decyzji wojewody podkarpackiego – Ewy Leniart, która w tym wypadku powołuje się na ustawę dekomunizacyjną.
Znajdujemy się dzisiaj w szczególnym okresie naszej historii. Zapoczątkowane przez PSL w Wierzchosławicach obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości to znak i przypomnienie dla nas wszystkich, że „bez wolnego człowieka, nie może być wolnego narodu”. Te słowa Wincentego Witosa przypominają nam, że stale musimy bronić naszej wolności i suwerenności. Nie możemy poddawać się narzucanym politycznie podziałom, ale musimy dążyć do porozumienia wszystkich Polaków.
W ostatnim czasie pojawiła się propozycja wybudowania w Rzeszowie nowego pomnika poświęconego marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe jesteśmy przeciwni budowie pomnika, który wyróżniałby tylko jednego z wielu ojców odzyskania niepodległości. Eksponowanie Marszałka jako jednej z wielu osób zaangażowanych w działania niepodległościowe to przede wszystkim brak zachowania obiektywizmu historycznego.
- Józef Piłsudski – który choć jest postacią budzącą spore kontrowersje, bezsprzecznie przyczynił się do zjednoczenia narodu polskiego. Duże poparcie z różnych stron pozwoliło mu scalić społeczeństwo po 123 latach niewoli.
- Wincenty Witos – który już w pierwszych dniach niepodległości stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej – pierwszego rządu polskiego. W wyborach do Sejmu Ustawodawczego wybrany na posła i prezesa PSL „Piast” stał się jedną z czołowych postaci II Rzeczypospolitej. Stanowisko premiera obejmował 24 lipca 1920 r., w trudnym momencie wojny polsko-bolszewickiej. Mówił wówczas do Braci Włościan na wszystkich ziemiach polskich: „Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola.
- Roman Dmowski – który jako prezes Komitetu Narodowego intensywnie angażował się w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, doprowadzając m.in. do utworzenia we Francji Armii Polskiej, będącej zalążkiem przyszłych sił zbrojnych II RP.
- Ignacy Daszyński – który nigdy nie porzucił robotniczych ideałów i jako polityk dbał o sprawy ludzi pracy. To jego rząd wprowadził m.in. ośmiogodzinny dzień pracy.
- Wojciech Korfanty – który został komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku, stając się jednym z czołowych przywódców walki o polskość tej ziemi. To on stał na czele II i III powstania śląskiego i zabiegał o korzystny dla Polski werdykt aliantów. W 1923 r. pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa.
- Ignacy Jan Paderewski – który po wybuchu I wojny światowej zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Pomagał w prowadzeniu, założonego przez Henryka Sienkiewicza w styczniu 1915 roku, Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W imieniu Polski złożył podpis pod traktatem wersalskim. Powołany przez Józefa Piłsudskiego na prezesa Rady Ministrów i ministra spraw zagranicznych jednoczył wszystkie partie polityczne.
Nie sposób jest wymienić wszystkich zasług ww. bohaterów. Każdy z nich dołożył starań, aby Polska była niepodległa. Naszym zadaniem jest pamiętać o ich czynach i stale bronić suwerenności naszego kraju. Nowy pomnik, który będzie upamiętniał ich poświęcenie powinien zawierać płaskorzeźby z wizerunkiem bohaterów. Dla podkreślenia jedności dążeń Polaków w tamtym czasie monument powinien nosić nazwę „100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.
Zarząd Wojewódzki
Polskiego Stronnictwa Ludowego
w Rzeszowie